DHA YURT BÜLTENİ- 15 

dha-yurt-bulteni-15-leYTNf2Y.jpg
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1) TARİHİ ESERLERİN MAHALLEDEN TAŞINMASI ERTELENDİ

Tarihi eserlerin mahallelerinde kalması için oturma eylemi başlattılar (2)

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde, cami duvarında kullanılan Geç Roma dönemine ait tarihi eserlerden 4’ünün taşınma kararı üzerine Osman Kalfalar Mahallesi sakinleri, eserlerin taşınmasına müsaade etmeyerek oturma eylemi yşaptı. Eylem nedeniyle bölgeye çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. 4 saatlik oturma eyleminin ardından Elmalı Müze Müdürü Yunus Reyhan Taşçıoğlu, mahalle sakinlerinin uzun süren itirazları sonucu taşıma işlemini yapamadıklarını tutanak altına aldı. Eserlerin taşınma işlemi, çeşitli görüşmeler yapılması için ileri tarihe ertelendi. Müze müdürlüğü yetkilileri ve jandarma, ardından bölgeden ayrıldı.

MAHALLE SAKİNLERİ MUTLU
Mahalle sakinleri, bu durumu sevinçle karşıladı. Mahalle muhtarı Murat Duran, kararın yerinde olduğunu söyledi. Duran, “Hala taşınma ihtimali var. Ancak bize bir süre verildi. Bu süre içersinde yetkililerle görüşüp bu eserlerin burada kalmasını sağlayacağız” dedi. Mahalle sakinlerinden Enver Sarı, “Mücadele ettik ve kazandık. Bu eserler 532 yıldır burada, bir o kadar yıl daha inşallah kalacak” dedi. Salih Yalçın ise “Bizim dedelerimiz bu eserleri buraya getirmiş. Bu eserler burada kalacak, mutluyuz” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
————–
– Oturma eyleminden detaylar
– Köy halkından detay
– Köy halkındaki kadınların yakın plan görüntüleri
– Köy sakinin yetkililerle telefonla görüşmesi
– Enver Sarı RÖP
– Salih Yalçın RÖP
– Osman kalfalar Mahalle Muhtarı Murat Duran
– DHA Muhabiri Alparslan ÇINAR’ın lahit önünde anonsu
– Genel ve detaylar
HABER: Alparslan ÇINAR- KAMERA: Burak YALMAN/ANTALYA, (DHA)

===================

2) BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ: RAMAZAN AYINDA EK TEDBİRLER GELEBİLİR
 
KORONAVİRÜS Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, ramazan ayı içerisinde ek tedbirlerin alınabileceğini söyledi. Doç. Dr. Kayıpmaz, “Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldı. Pandemi döneminde yerli üretimin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığına işaret eden Doç. Dr. Kayıpmaz, “Nasıl anladık, hayvancılıkta, tarımda, savunma sanayiinde ve bizim sağlık bilimlerinde yerli üretim olmazsa olmazımız. Biz bugün aşılarda neden zorluk yaşıyoruz. Gerçi şu anda 18 milyona ulaştı yaptığımız aşı sayısı, onu da niye yaşıyoruz dışa bağımlıyız. Şu anda bizim üniversitelerimizde, bizim insanlarımız tarafından geliştirilen aşıların ön plana çıkmasıyla, üretilir hale gelmesiyle biz bu pandemi, Covid-19 belasından veya bundan sonra karşılaşacağımız diğer solunum yolu hastalıklarından kendi yerli aşılarımızla ancak kurtulabileceğiz. Bu yerli aşılarımızı düşük maliyetli ülkemizde üretebilirsek belki de yurt dışındaki birçok ülkeye de derman olacak şekilde en uygun şekilde sağlayabileceğiz” dedi.

‘AŞIYA İNANCI KIRMAYA ÇALIŞMAK, AKIL VE MANTIKLA BAĞDAŞMIYOR’
Çin’deki bir balık pazarında ortaya çıkan koronavirüsün kısa sürede tüm dünyayı kuşattığını belirten Doç. Dr. Kayıpmaz, “Dünyada 130 milyonun üstünde vaka sayısı ve yaklaşık 3 milyon ölüm olgusu ile karşımıza çıktı. Hala bu hastalığı inanılmaz biçimde küçümseyenler, ciddiye almayanlar, hatta böyle bir hastalığın varlığına inanmayanlar var. Bizim kliniklerde gördüğümüz ise genç yaşta, ileri yaşta, hastalık tablosu çok ağır giden insanlar var. Ortada gerçekten bir hastalık var. Böyle bir durumda bu hastalığı küçümsemek, alınan tedbirleri küçümsemek, bizim hastalığı daha hafif atlatmamızı sağlayacak olan aşıya inancı kırmaya çalışmak ne yazık ki akıl ve mantıkla bağdaşmıyor. Aşılama yaptığımız gruplarda aralık ayına göre mart ayındaki vaka sayılarında bir yükseliş görmedik. Ama toplamda baktığınızda aralık ayına göre mart ayında vaka sayısında ciddi bir artış var. Dün itibari ile günlük 54 bin vakaya ulaşmış durumdayız. Ama aşılanan gruplardaki sağlık çalışanları hastalığın yüzde 10’unu oluşturuyordu, hastaların yüzde 10’unu oluşturan sağlık çalışanlarında bu oran şu anda çok çok azalmış durumda. 65 yaş üstünü aşıladık ve aşılananlarda hasta sayılarının aralık ayına göre hemen hemen aynı veya biraz daha az olduğunu fark ettik. Toplamda vaka sayısı artıyor ama aşılanan gruplarda vaka sayısı yükselişe geçmiyor” diye konuştu.

‘ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE YAPILAN ÇALIŞMA FAZ 2 AŞAMASINDA’
Özellikle son dönemde vakaların yoğunlaştığı yaş grubunun 20 ile 59 yaş arası olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kayıpmaz, şöyle devam etti:
“Yani artık gençlerimiz, üretken nüfusumuz daha çok tehlike altında diyebiliriz. Ülkemizde diğer aşılar temin edildikçe meslek gruplarından başlayarak, riskli gruplardan başlayarak genç yaştaki kişilerin de aşılamasına devam edilecek. Yerli aşı anlamında Erciyes Üniversitesi’nde yapılan çalışma faz 2 aşamasında. Önümüzdeki günlerde faz 3’e doğru geçecek. Bu hafta itibari ile ülkemizin en kapsamlı klinik araştırma merkezini Ankara Şehir Hastane’mizde kurduk. Bundan sonra aşı çalışmalarının faz deneylerini, aynı zamanda da ilaç çalışmalarını yürüteceğimiz aşı çalışmalarını açmış bulunmaktayız. Resmi açılışını da birkaç gün içinde yapacağız. Kendi insanlarımızın geliştirdiği aşıları çok daha iyi bir konuma nasıl getirebiliriz buna bakacağız. Pandemiyle bundan sonraki mücadelemiz nasıl olmalı? Özellikle Ramazan ayı içerisinde kritik günler bizi bekliyor diyebiliriz. Günlük 54 bin vaka belli bir süre sonra hasta ağır hastaya, ağır hasta da yaşamını kaybeden vefat sayılarına yansıyor”

‘YUMRUK ŞEKLİNDE SELAM DA VERİLMEMELİ’
Bilim Kurulu’nun mümkün olan en fazla dozda aşının gelmesi için çabalarının devam ettiğine işaret eden Doç. Dr. Kayıpmaz, “Üretici ülkelerden kaynaklanan sorunlardan dolayı istediğimiz doz şu ana kadar gelmiş değil. Bundan sonrasında inşallah kalan dozlar gelirse biz çok daha fazla aşılamayı yaparken bir yandan da alınacak olan tedbirlerle Ramazan Bayramı’nda şu anda olduğumuzdan çok daha iyi bir konumda olabileceğimize inanıyorum. Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir. Pandemi el birliğiyle mücadele etmemiz gereken bir süreç. Evet devletimiz bazı kararlar alıyor. Biz de vatandaş olarak bu kararlara uymak durumundayız. Yumruk şeklinde selamlama şekli gelişti, burada da fiziki temas vardır ve bulaşma riski vardır. Nasıl el ele tokalaşmıyorsak yumruk şeklinde selam da verilmemeli. Bilim Kurulu toplantısında ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik tedbirler gündeme gelecek. Burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı kabinemize sunulacak” dedi. 

Konuşmanın ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duruş Acar tarafından Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz’a ‘Sağlık Bilimleri ve Yaşam Toplumsal Katkı Ödülü’ verildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
————–
– Kongreye katılanlardan görüntü
– Plaket veirlmesi
– Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz’ın konuşması
HABER-KAMERA: Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)

============

3) TARLAYA UÇAN OTOMOBİLDE SIKIŞAN YARALI SÜRÜCÜ İÇİN SEFERBER OLDULAR

EDİRNE- Kapıkule yolunda, yağmurun etkisiyle kayganlaşan yolda kontrolden çıkan otomobil, tarlaya uçtu. Kazada yaralanan sürücü Ekrem Karaman, itfaiye ekipleri ve çevredekiler tarafından sıkıştığı araçtan kurtarılarak, hastaneye kaldırıldı.

Kaza, Edirne- Kapıkule kara yolunun 3’üncü kilometrede meydana geldi. Edirne yönüne giden Ekrem Karaman yönetimindeki 22 FH 810 plakalı otomobil, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıkıp, tarlaya devrildi. Kazayı gören bir sürücü, sağlık ve polis ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine kaza yerine, sürücü Karaman’ın sıkıştığı yerden kurtarılması için itfaiye ekipleri de sevk edildi. Ekiplerin kısa süreli çalışması sonucu otomobilden çıkarılan Ekrem Karaman, çevredekilerin de yardımıyla sedyeye alındı. İlk müdahalesi kaza yerinde yapılan Karaman, ambulansla hastaneye götürüldü. Polis ekipleri ise kazanın meydana geldiği yolda trafiği kontrollü olarak sağladı. 

Görüntü Dökümü
—————————————
– Sürücünün sedyeye alınması
– Sürücünün ambulansa bindirilmesi
– Kaza yapan araçtan detay
– Yoldan detay
– İtfaiye ve polis ekiplerinden detay
– Ambulansın kaza yerinden ayrılması
Haber – Kamera: Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)

================

4) KAYIP KAFATASI VE GÖĞÜS KAFESİ ARANIYOR

Antalya’da geçen yıl ocak ayından bu yana kayıp aranırken öldürüldüğü ortaya çıkan ve fosseptik çukurunda parçalanmış cesedi bulunan Süleyman Eken’in (54), kayıp olan kafatası ve gögüs kafesini bulmak için arama yapılıyor. 

6 bin liralık borç yüzünden cinayeti işledikleri iddiasıyla gözaltına alınan Oktay ve Mehmet Yılmaz kardeşlerin ise sorgusu sürüyor.

Antalya’da Muratpaşa Mahallesi Deniz Mahallesi’nde oturan Süleyman Eken’den haber alamayan Diyarbakır’daki annesi Sultan Akan, geçen yıl 9 Ocak günü Silvan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusunda bulundu. Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri Eken’in yalnız yaşadığı evde inceleme yaptı, sonuç alamadı. Dosyanın Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’ne devredilmesi üzerine olayı araştırmak üzere özel ekip kuruldu. Cinayet Büro Amirliği görevlileri, Süleyman Eken’in en son Oktay ve Mehmet Yılmaz kardeşler ile görüştüğünü belirledi. Teknik incelemeler sonunda Yılmaz kardeşlerin, Eken’in kaybolduğu tarihte Döşemealtı Çıplaklı Mahallesi civarında olduğunu belirledi. Eken’in öldürülmüş olabileceğini değerlendiren ekipler, iş makineleriyle bölgedeki ormanlık alanda 300 ayrı yeri kazdı. Dün ise Yılmaz kardeşlerin Döşemealtı’nda oturan annelerinin evine giden ekipler, bahçedeki foseptik çukurunda, Süleyman Eken’in parçalanmış cesedini buldu. Gözaltına alınan Oktay ve Mehmet Yılmaz kardeşler, cinayeti itiraf etti. İlk belirlemelere göre taraflar arasında 6 bin liralık bir alacak anlaşmazlığı olduğu, cinayetin de bu nedenle işlendiği ortaya çıktı.  

Foseptikte bulunan ceset parçaları, itfaiye ekipleri ve polis tarafından çıkartılarak, incelenmek üzere Antalya Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 
Öte yandan kayıp olan kafatası ile gögüs kafesini bulmak için çalışmalar sürüyor. Cinayet şüphelisi iki kardeşten alınan bilgilere göre arama genişletilecek. Gözaltındaki sorguları süren iki kardeş, yarın adliyeye sevk edilecek.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
————–
– Olay yerinden görüntü
– Ekiplerin ve kadavra köpeğinden görüntü
– Olay yeri inceleme ekiplerinden
***
– RÖP: Komşuyla yapılan röportaj-Cemil Derman
HABER: Bülent TATOĞULLARI-KAMERA: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA,(DHA)

=========================

5) GÖLÜNYAZI KUŞ CENNETİ’NDE YANGIN

ÇORUM’da göçmen kuş türlerine ev sahipliği yapan Gölünyazı Kuş Cenneti’nde sazlık alanda yangın çıktı. Yol olmadığı için itfaiyenin araçlarla müdahale edemediği yangın, yaya ekiplerin müdahalesi ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

Yangın, öğlen saatlerinde Kırkdilim mevkiinde yer alan ve göçmen kuş türlerine ev sahipliği yapan Gölünyazı Kuş Cenneti’nde bilinmeyen nedenle çıktı. Bölgede yaşayan vatandaşlar, yükselen dumanları fark ederek durumu 112 Acil Servis’e bildirdi. Sazlık alanda başlayan yangın, rüzgarında etkisiyle yayıldı. Yol olmadığı için itfaiyenin araçlarla müdahale edemediği yangın, yaya ekiplerin müdahalesi ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

Görüntü Dökümü:
———–
– Cep telefonu kamerasıyla yangın anları

Haber: Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)

==================

6) KANGAL KÖPEKLERİ İÇİN PLANLANAN YENİ TESİSTE SONA DOĞRU 

SİVAS’ta dünya markası Kangal köpeklerini daha iyi tanıtmak, korumak ve takibini kurumsal olarak yapmak amacıyla hazırlanan Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi Projesi’nde çalışmalar büyük oranda tamamlandı.

Sivas Valiliği himayelerinde İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından desteklenen projenin yapımı sürüyor Meraküm bölgesine inşa edilen Kangal köpeği merkezindeki çalışmalar aralıksız sürüyor. Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın ve beraberindekiler, bölgede yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Bölgede çalışmaların hummalı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Kadir Algın, “Kangal köpeği, şehrimizin marka değerlerinden bir tanesidir. Bu projenin en önemli amacı, bu önemli marka değerini uluslararası marka statüsüne çıkarmak, Kangalların temiz, hijyenik ortamlarda neslinin devamını sağlamak” dedi.

Projenin son durumu hakkında da bilgi veren Algın, “Bu proje hayvan dostlarımızın, canlılarımızın barınak alanı olduğu gibi vatandaşlarımızın da vakitlerini geçirebilecekleri, içerisinde kafeteryaların da yer aldığı güzel bir sosyal mekân olacak. Proje kapsamında Kangallar, işin ehli erbabı tarafından kontrol edilecek. Bu çalışmaya en büyük desteği veren; başta Sivas Valimiz Sayın Salih Ayhan’a, Sivas Valiliğimize, Sivas İl Özel İdaresi’nin tüm çalışanlarına ve yüklenici firmamıza teşekkür ediyoruz. Peyzaj çalışmalarında sona yaklaşıldı. Çok yakın zamanda bölge hizmete açılacak” diye konuştu.

Proje içeriğinde; güvenlik birimi, Kangal köpeği tanıtım müzesi, kafeterya, köpek barınakları, tribünlü uluslararası Kangal köpeği yarışmaları ve Kangal köpeği showroom alanı, köpek pansiyonu, yavru köpek gezinti alanı, Kangal köpeği gezinti alanı, veteriner kliniği, doğumhane, Kangal köpeklerinin takibi için çipli takip yazılım sistemi ile web sayfası ve peyzaj çalışması yer alacak.

Görüntü Dökümü:
-Proje alanından görüntüler
-Özel İdare Genel Sekreteri ve beraberindekilerin incelemesi
-Kadir Algın’ın açıklaması
Haber:SİVAS, (DHA) 
 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberolduk.com - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!