DHA YURT BÜLTENİ- 2 

dha-yurt-bulteni-2-hdPuqjYz.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın’da kayıp 5 mürettebat için çalışmalar sürüyor

BARTIN açıklarında kuru yük gemisinin batması sonucu kaybolan 5 kişiyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle çalışmalar güçlükle ilerlerken, kurtarılan 6 mürettebatın hastanedeki tedavileri ise sürüyor.

Gürcistan´ın Poti Limanı´ndan yük alarak Bulgaristan´a giden Palau bandıralı `Arvin´ isimli kuru yük gemisi, dün saat 12.30 sıralarında Bartın İnkum sahilinin 200 metre açığında ikiye bölünüp, battı. Gemide bulunan 2’si Rus, 10’u Ukrayna vatandaşı 12 mürettebattan bazıları filikaya binmeyi başarırken, bazıları da can yelekleriyle denize atladı. Bartın Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri 6 mürettebatı kurtardı. Bir mürettebatın da cesedine ulaşılırken, denizde 2 ceset daha görüldüğü, ancak olumsuz hava şartları nedeniyle bota alınamadığı öğrenildi. Çalışmalara, havanın kararmasıyla birlikte ara verildi.
Gemiden sağ kurtulan hastanede tedavileri süren mürettebattan biri, büyük bir dalganın gemiyi ortadan ikiye ayırdığını ve kısa sürede battığını anlattı.

SABAHIN İLK IŞIKLARIYLA ARAMA ÇALIŞMALARI YENİDEN BAŞLADI
Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yanı sıra jandarma ve AFAD ekipleri kayıp 5 mürettebat için sabahın ik ışıklarıyla birlikte karadan çalışmalara yeniden başladı. Dün akşam saatlerinde bölgeye ulaşan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Fatih Fırkateyni de arama ve kurtarma çalışmalarına destek verdi. Ekipler, kötü hava şartlarına rağmen kayıp 5 mürettebata ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bölgedeki kar yağışı nedeniyle çalışmalar güçlükle ilerliyor.

GEMİ MÜRETTEBATININ KİMLİKLERİ ŞÖYLE
Batan gemiden kurtarılan mürettebatın isimleri de belli oldu. Kurtarılan kişilerin Rus vatandaşı Nikolaii Krinov (44), Ukrayna vatandaşları Hennadii Kravchenko (24), Vladyslav Zaterka (20), Oleksadr Perkaty (51), Vitali Merezhko (35) ve Vitali Kachur(23) olduğu belirtildi.
Cesedi karaya çıkarılan, ancak kimliği henüz tespit edilemeyen kişiyle birlikte diğer 6 mürettebatın ise kaptan Rus uyruklu Vitaly Galenko (36), ikinci kaptan Ukrayna uyruklu Rustam Kazimov (32), mürettebatlar Ukrayna uyruklu Anatoliy Savostin (27), Seriy Sibilyev (60), Andrii Melenychenko(25), Vladyslav Ostapenko (22) olduğu bildirildi. 

GÖRÜNTÜLERİ GEÇİLECEK

Gürkay GÜNDOĞAN-Ayhan ACAR/BARTIN,(DHA)

=====================

Japon sofralarında ‘suşi’ olan ‘Karadeniz somonuna ilgi
 
KARADENİZ’de kafeslerde üretilen somonlar, başta Japonya gibi Uzak Doğu ülkeleri ile birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. ‘Karadeniz somonu’, zor ve zahmetli bir yolculuğun ardından özellikle Japon sofralarını ‘suşi’ olarak süslüyor. Uzak Doğu’dan yoğun talep alan Karadeniz somonunun ihracatından ise geçen yıl 23 milyon 790 bin dolar kazanç elde edildi.

Doğu Karadeniz’de halk arasında ‘gökkuşağı alabalığı’ olarak bilinen ‘Karadeniz somonu’, kafeslerde üretilip, Uzak Doğu ülkeleri ve birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Tatlı suda yumurta elde edilmesiyle başlanılan somon üretiminde, yavrular baraj göletlerinde 200 ile 700 gram ağırlığa ulaşınca Karadeniz’deki kafeslere taşınıyor. Burada da 4 ila 6 kilogram ağırlığa ulaşan balıklar, Doğu Karadeniz’deki fabrikalarda işlem gördükten sonra Vietnam’a gönderiliyor. Vietnam’da yeniden işlenerek ‘suşi’ haline getirilen Karadeniz somonu, zor ve zahmetli yolculuğunun ardından Japonya’ya gönderilerek buradaki tüketicilerin beğenisine sunuluyor. ‘Karadeniz somonu’, özellikle Japon sofralarını ‘suşi’ olarak lezzetlendiriyor.

‘23 MİLYON 790 BİN DOLAR KAZANÇ ELDE EDİLDİ’
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, kentten geçen yıl Rusya Federasyonu başta olmak üzere, Vietnam, Japonya, Gürcistan, Ukrayna, Çin Halk Cumhuriyeti, Ürdün, Tunus, Hindistan, Birleşik Devletler, Kanada ve Endonezya’ya toplam 5 milyon 347 bin 273 tonluk Karadeniz somonu ihraç edildiğini belirtti. Gürdoğan, bu ihracattan da toplam 23 milyon 790 bin 204 dolar kazanç elde edildiğini kaydetti.

‘KARADENİZ SOMONUNA UZAKDOĞU’DAN OLAN TALEP ARTTI’
‘Karadeniz somonu’ üreten firmaların son yıllarda büyük başarılara imza attığını dile getiren Gürdoğan, bu işletmelerin yavru şeklinde önce tatlı su ve baraj göletlerinde belli büyüklüğe ulaştırdıkları balıkları, daha sonra denizlerdeki kafeslere taşıdıklarını anlattı. Gürdoğan, kafeslerde gerekli büyüklüğe ulaşan balıkların işlenerek dondurulmuş ve fileto halinde Japonya’ya ihraç edildiğini belirterek, “Somon üretiminde deniz suyu sıcaklığı açısından en uygun yer Karadeniz. Karadeniz somonunun eti daha kırmızı olduğu için Uzak Doğu yemeği olan suşiye daha uygun. Bu yüzden Karadeniz somonuna Uzak Doğu’dan olan talep arttı. Japonlar tarafından büyük beğeni kazanan, her geçen gün talebi ve ihracatı artan Karadeniz somonu, Japon sofralarını suşi olarak süslüyor. Üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle alıcı firmaların talebiyle işlenmek üzere Vietnam’a gönderilen balıklar, burada suşi haline getirildikten sonra Japonya’ya gönderiliyor. Bölgemizde somon ihracatı son 5 yılda işlenip yollanması konusunda oldukça gelişti. Özellikle Norveç’te çıkan hastalıktan sonra Karadeniz somonuna Asya ülkeleri olan Japonya ve Rusya’dan çok büyük talep geldi. İhracatımızın yüzde 75’ini somon olarak yapıyoruz” diye konuştu.

‘YÜZDE 20’LERE VARAN İHRACAT ARTIŞI’
İhracat pazarının her geçen yıl arttığına işaret eden Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetini sürdüren Politek Su Ürünleri İhracat Direktörü Mete Aydemir de, “Taze ihracatımızı yakın bölgeler olan Rusya ve diğer Balkan ülkelerine yapıyoruz. Ama somonun asıl pazarı Japonya. Japonya’ya da dondurulmuş olarak yarı mamul haline getirdiğimiz ürünlerimizi gönderiyoruz. Pazar sürekli genişliyor. Karadeniz somonuna talep oldukça fazla. Her yıl yüzde 20’lere varan ihracat artışımız söz konusu. Türk somonunun bilinirliği her geçen yıl daha fazla artıyorö dedi.

‘MÜŞTERİLERİN TALEBİNE GÖRE İŞLİYORUZ’
Gıda Mühendisi Hande Aydın ise, “Balıklarımız 1- 2 gramken barajlara alınıyor ve orada büyütülüyor. Büyütülen balıklar 20 ila 100 grama ulaştığı zaman denize indiriliyor. Daha sonra denizde büyütülmeye devam ediyor. Denizde belli kalibreye getirdiğimiz balığı yeterli düzeyde büyüttükten sonra hasat ediyoruz. Hasat edip fabrikaya gelen balığı da müşteri talebine göre donuk veya taze bir şekilde işliyoruz ve paketliyoruz. Sonra da ihracat için hazırlanmış oluyorö ifadelerinde bulundu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Drone ile barajda kurulmuş somon kafeslerinden görüntü
-Kafeslerden alınan somonların deniz kenarında kasalanması
-Deniz de somon balıklarının beslenme görüntüleri ve kafeslerden görüntüler
-DİKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ile röportaj
-Somon balık görüntüleri
-Fabrikada somon balığının işlenme görüntüsü
-Somon balığının paketlenme görüntüsü
-İhracatcı röportajı
-Gıda Mühendisi röportajı
-İhraca hazır somon balıklarının tıra yüklenme görüntüsü
HABER KAMERA: SELÇUK BAŞAR-ALEYNA KESKİN/TRABZON-DHA

=====================

Suç örgütü lideri, cinayeti üstlenmesi için tehdit ettiği gencin evine ‘kan davalısı’ yazmış

ADANA’da, uyuşturucu madde ve silah ticareti yaptıkları iddia edilen suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 61 şüpheliden, aralarında örgütün lideri olduğu belirtilen Murat Takak ile 9 polisin de bulunduğu 41 kişi tutuklandı. Örgütün, etkili olduğu bölgelerdeki uyuşturucu rantını bozduğu öne sürülen kişilere yönelik işlediği cinayet ve yaralamaları örtbas ettiği tespit edildi. Murat Takak’ın, işlediği bir cinayeti A.B.’den (17) üstlenmesini istediği, ancak gencin olumsuz cevap verdiği, evlerinin duvarına ‘kan davalısı’ yazılarak ailesi öldürülmekle tehdit edilince suçu üstlenmek zorunda kaldığı öne sürüldü.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, merkez Yüreğir ilçesinde silah ve uyuşturucu madde ticaretini yönettiği, çok sayıda yaralama ve adam öldürme olaylarını gerçekleştirdiği tespit edilen silahlı suç örgütünü deşifre etti. Polis, 8 aylık teknik ve fiziki takiple örgüte üye olduğu öne sürülen kişilerin belirlenmesiyle 13 Ocak günü şafak vakti operasyon düzenledi. Demir kapıları koçbaşlarıyla kırılarak girilen evlerde, aralarında örgüt lideri Murat Takak ile aktif görevde, biri komiser, 13 polisin de bulunduğu 61 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ruhsatsız 11 tabanca, 10 av tüfeği, 3 bin 504 uyuşturucu hap, 3 kilo 764 gram esrar, 71 bin 430 lira, 13 alacak senedi ele geçirildi.

ÖRGÜT LİDERİNİN İŞLEDİĞİ CİNAYETİ BAŞKASINA ÜSTLENDİRMİŞLER
Operasyonun ardından örgütün karıştığı olaylara ilişkin detaylar da ortaya çıktı. Örgütün 2 cinayeti örtbas ettiği, örgüt lideri olduğu öne sürülen Murat Takak’ın, 5 Mayıs 2020’de merkez Yüreğir ilçesine bağlı 19 Mayıs Mahallesi’nde Mehmet Ali Seyhan’ın tabancayla öldürdüğü olayın ardından tutuklandığı, ancak daha sonra cinayeti A.B.’ye üstlendirmeye çalıştığı belirtildi. A.B.’nin cinayeti üstlenmeyi önce reddettiği, evlerinin duvarına ‘kan davalısı’ yazılıp, ailesi öldürmekle tehdit edilince üstlenmek zorunda kaldığı ileri sürüldü. Cinayet ve yaralamaların, örgütün etkili olduğu bölgedeki uyuşturucu rantının bozulması ve uyuşturucu satışlarının azaldığı gerekçesiyle işlendiği iddia edildi.

VARDİYALI OLARAK UYUŞTURUCU SATIŞI
Örgüt üyesi olan ve ‘torbacı’ olarak tabir edilen sokak satıcılarının 12’şer saatlik vardiyalarla satış yaptıkları öğrenildi. Bu yöntemle uyuşturucu satışı yapan 2 kuzenin, mesai saatini aksatmaları nedeniyle tartıştıkları ve birbirlerini yaraladıkları bildirildi.

41 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 61 şüpheliden, aralarında Murat Takak ile 9 polisin de bulunduğu 41 kişi, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Şüphelilerden 9’u adli kontrol şartıyla, 7’si savcılık talimatıyla, 4’ü ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü
———————–
– Şüphelilerin emniyetten çıkarılması
– Şüphelilerin araçlara bindirilmesi
– Emniyet Müdürlüğü tabelası
– Polisin emniyet müdürlüğünden çıkışı
– Polisin belirlenen adreslere gitmesi
– Polisin adreslere baskın yapması
– Kapıları kırılan evlere girilmesi
– Şüphelilerin gözaltına alınmaları
Haber: Anıl ATAR – Kamera: Gökhan KESKİNCİ/ADANA, (DHA)

=====================

Yılın ilk karı Amasya’ya yağdı

AMASYA’da gece saatlerinde başlayan kar yağışı şehri beyaza bürüdü. Şehzadeler gezi yolunda bulunan heykeller ve yalıboyu evlerinin beyaz örtüyle kaplanması, seyirlik görüntüler oluşturdu.

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava, Amasya’da da etkili oldu. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte işe gitmek için uyanan Amasyalılar, karda ilerlemekte güçlük çekti. Kar yağışıyla birlikte şehzadeler gezi yolunda bulunan heykeller ve yalıboyu evlerinin beyaz örtüyle kaplanması, güzel görüntüler oluşturdu. Kar yağışının bugün de etkili olacağı belirtildi.

Görüntü Dökümü:
– Amasya genel görüntü detay
– Yeşilırmak kenarı detay
– Şehzadeler gezi yolu ve heykellerden detay
– Diğer detaylar
HABER KAMERA: Sinan HARMANCI/AMASYA-DHA

=====================

Babası cezaevinden mektup yazdı, polis doğum gününü kutladı -TEKRAR 

ADANA’da cezaevinde tutuklu bulunan Uğur Baysal’ın İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazdığı mektup üzerine ailesinin evine giden polisler, 7 yaşındaki Doğan Baysal’ın doğum gününü kutladı. Polisleri görünce büyük mutluluk yaşayan küçük Doğan, ?Babanın arkadaşlarıyız. Onun selamını getirdik” diyen polislere selam verdi.

Kentteki Kürkçüler Cezaevi’nde tutuklu bulunan Uğur Baysal, 7’nci yaş gününü kutlayacak olan oğlu Doğan Baysal için İl Emniyet Müdürlüğü?ne bir mektup yazdı. Baysal, mektubunda oğluna dedesi ve babaannesinin baktığını, polis olmayı hayal ettiğini belirterek, doğum gününün kutlanmasını ve ona polis kıyafeti hediye edilmesini istediğini ifade etti. Bunun üzerine İl Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin talimatıyla Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptırdıkları pasta ve aldıkları oyuncaklarla Baysal ailesinin evine gitti. Polisler, kapıda kendilerini görünce büyük mutluluk yaşayan Doğan’a, “Biz babanın arkadaşlarıyız. Sana onun selamını getirdik” dedi. Polis kıyafeti giyen Doğan, doğum günü pastasının üzerindeki mumları üfleyip, selam verdi. Polisler, Doğan Baysal’a oyuncak polis aracı hediye etti.
Küçük Doğan, sürpriz karşısında mutlu olduğunu ifade ederek, “Polisleri çok seviyorum. Onları görünce çok mutlu oldum. Ben de polis olmak istiyorum. Sağlıkla kal baba” dedi.

Doğan’ın babaannesi Asine Baysal ise polislerin gelmesinden mutlu olduklarını belirterek, “Doğan’ın doğum günü bugün. Babası haber vermiş. Doğan polisleri çok seviyor ve polis olmak istiyor. Nice mutlu yılları olsun. Polislere de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Görüntü Dökümü
—————————–
– Polisleri pastayı getirmesi
– Çocuğun mumları söndürmesi 
– Polislerin hediye vermesi
– Baba anne ile röp
– Çocuk  ile röp
– Detay görüntüler
Haber:Anıl ATAR-Kamera:ADANA,(DHA)  

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberolduk.com - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!