22 Ekim 2019, Salı

Son Dakika Haberleri Türkiye'nin Haber Sitesinde

Fındık işçilerine iyileştirme yapıldı

Fındık işçilerine iyileştirme yapıldı

Mevsimlik tarım işçiliği tarımsal iş gücünün önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Her yıl hasat zamanına göre farklı bölgelere göç eden mevsimlik işçilerin çalışma ve hayatlarını devam ettirme koşullarının iyileştirilmesi, kötü şartlardaki çocuk işçiliğinin önlenmesi amacıyla Çalışma Bakanlığımızın öncülüğünde İŞKUR sekretaryalığında Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) ülke genelinde uygulanmaktadır.

Düzce'de çalışmak üzere fındık hasadı zamanında gelen mevsimlik tarım işçilerinin çalışma koşulları, barınma, çocuklarının eğitimi ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla oluşturulan çalışma grubu toplantısı Düzce Valiliği Toplantı Salonunda proje paydaşlarının katılımlarıyla yapıldı

Toplantıya Düzce Valisi Sayın Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Vali Yardımcısı Abdülgani Mağ, Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ferhat Acar, Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, Kaynaşlı Kaymakamı Cemal Demiryürek, Çilimli Kaymakam V. Sinan Korkmaz ile ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katılmıştır.

Mevsimlik tarım işçilerinin barınma, iş görecekleri tarım alanlarına taşınma, çocukların eğitim ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yapılacak çalışmalarının bir plan dâhilinde gerçekleştirilmesi, paydaş kurum ve kuruluşların yetki ve sorumluluk alanlarındaki görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmesi ve yapılacak bu çalışmaların projenin amacına uygun şekilde tamamlanması hedeflenmektedir.

Düzce'de 2018 fındık sezonunda mevsimlik fındık işçisi olarak 12.000 civarında fındık işçisi çalışmak için gelmiş ve bunların 2000 tanesi 16 yaşından küçük çocuklardan oluştuğu görülmüştür. Bu yıl fındık rekoltesinin yüksek olması da dikkate alındığında bu sayıda en az -15 dolaylarında bir artış olacağı beklenmektedir.

16 yaşından küçük çocukların tarım işçisi olarak çalıştırılmasının önlenerek; akademik, sportif, kültürel olarak hazırlanan karma bir eğitim programına 2018 yılında yapıldığı gibi dâhil edilmesi planlanmaktadır. Bu amaçla kurulan eğitim merkezlerinde çocuklara akademik eğitim yanında sosyal, sportif ve kültürel alanlarda faaliyetler düzenlenecektir.

Ayrıca işçilerin çalışacakları tarım alanlarına konaklama yerlerinden taşınması sürecinin başta kolluk kuvvetleri olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından takip edilerek, tehlike arz edecek, risk oluşturacak şekilde tarım araçlarıyla işçilerin taşınmasının önüne geçilecektir. Bu konuda yapılan denetim ve kontroller arttırılacaktır.  

Ülkemizde tarım işçilerinin yarısını mevsimlik tarım işçilerinin oluşturduğu göz önünde bulundurularak yapılan sistemli çalışmalar neticesinde başta kötü şartlardaki çocuk işçiliğinin önlenmesi, mevsimlik tarım işçilerinin barınma, taşıma, güvenlik, eğitim ve sosyal ihtiyaçların giderilmesi için yapıcı çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Bu konuda başta Kamu Kurum ve Kuruluşları olmak üzere, tarım işçisi çalıştıran işverenler, bu işe aracılık eden kişiler, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kişiler sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Yapılan çalışmaların amacına ulaşması mevsimlik tarım işçilerinin insani şartlarda çalıştırılmasının sağlanması ve kötü şartlarda çalıştırılan çocuk işçiliğinin tamamen önlenmesi hedefleniyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık