İzmirliler kısıtlamada kumru ve simit fırınında yoğunluk oluşturdu

izmirliler-kisitlamada-kumru-ve-simit-firininda-yogunluk-olusturdu-VMNM2GAM.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HAFTASONU uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında fırınlar, saat 10.00 ila 17.00 arasında hizmet verebiliyor. İzmir Alsancak’ta bulunan tarihi kumru ve simit fırınına gelen vatandaşlar, kuyruk oluşturdu.

Cumartesi ve pazar günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında fırınlar da muaf tutuluyor. Saat 10.00 ila 17.00 arasında hizmet veren fırınların önü her hafta sonu dolup taşıyor. İzmir’de de Alsancak’ta bulunan tarihi kumru ve simit fırının önünde kuyruklar oluştu. Vatandaşlar, sıra bekleyerek işyerlerine ve evlerine götürmek için kumru, simit (gevrek) ve boyoz aldı. İzmir’in 60 yıllık ‘Gevrek’ ustası olan ve 2 hafta önce hayata gözlerini yuman 88 yaşındaki Zeynel Ergin’in kurmuş olduğu fırını oğulları idare ediyor. Alsancak’ın ilk gevrek fırını olan bu yer, İzmirliler tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Fırın sahibi Ömer Ergin, “Eski yoğunluğumuz yok ama kısıtlamada açık olmamız iyi oluyor. Daha çok bu civarda çalışan müşterilerimiz geliyor. İzmir’in gevreğini seven müşterilerimiz bizi ziyaret ediyor. Sabah işe gidiş saatlerinde ve öğlen saatlerinde yoğunluğumuz oluyor” dedi.
Fırına simit almaya gelen Ebru Erdoğan, “Bornova Sokağı’nda mali müşavirlik ofisinde çalışıyorum. Gevrek ve kumru için başka yere gitmiyorum. Son zamanlarda boyoz da alıyorum. Bu civardaki herkes bu fırına gelir zaten. Gevrek denilince başka bir yer akıllara gelmiyor. Kısıtlamada fırınların açık olması çok işimize yarıyor. Bir fırsat olmuş oluyor. Yürüyüş yapmış oluyoruz. Yılbaşının ertesi gününde bile çok büyük kuyruklar vardı” diye konuştu.
Alsancak’ta oturan Sinan Kaygısız ise, “Hafta sonlarını genelde evde geçiriyoruz. Evim Alsancak’ta olduğu için bu fırına çok geliyorum. Mahallemin lezzetli işletmelerinden alışveriş yapıyorum. Hem yürüyüş yapmış da oluyorum. Taze taze gevrek alıyorum. Odun ateşinde pişen ürünleri çok güzel” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
———————-
-Fırındaki kuyruktan genel ve detay görüntüler
-Fırında pişen simit ve kumrulardan görüntüler
-Vatandaşlarla röportaj
-Fırın sahibi Ömer Ergin ile röportaj

Haber: Melis KARAKUZULU, Kamera: Mücahit BEKTAŞ/İZMİR, (DHA)
 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberolduk.com - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!