Ayfer Öztürk YÜKSEL

Ayfer Öztürk YÜKSEL

Mail: ayfer@ayfer.com

BİR ZAMANLAR HAYALDİ..

BİR ZAMANLAR HAYALDİ..

"Hayal kurmak bizim işimiz" 

Gerçek bir hayal hikayesi..
Yıl 2009
Düzce Aydınpınar Köyünde Aydınpınar Köyü Okul Aile Birliği Başkanıyım. Okulumuza yeni atanan Müdürümüze ( Hüseyin İlhan) Okul Aile Birliği olarak  hoşgeldiniz nezaket ziyaretine gittik.Hüseyin Bey 'e okulun soyunma odasından çevirme bir Müdür Odasını münasip görmüşler ve küçücük odada kocaman bir masa tuhaf bir görüntü ile karşılaştık. Mantığıma göre temsiliyet makamları en güçlü şekilde yansıtılmalıydı. Lakin Hüseyin Beyde gereksiz ve abartılı bir özgüven vardı. Bu detaylar onu hiç rahatsız etmemişti. Hayatımızdan İz bırakıp gideceğini ta o an anlamıştım.
Tanışma faslından sonra Ayfer Hanım dedi.

-Neden kendinizi ve bu çocukları bu okula mahkum ettiniz?

Kendimizce okulun her ihtiyacını karşılamaya çalışmış perdelerinden kornişine tvlerinden tutun boyasına kadar birebir ilgilenmiş bir ekibin lideriydim.. Takdir beklerken bu eleştiri de neydı böyle?

Nasıl yani dedim
Hüseyin Müdürümüz başladı.
Kendi köyünün insanlarının nasıl hizmet aldığını.. Yolu güzergahı sürecin nasıl işlediğini..
Bu sürecinde gönüllü bir platform tarafından yönetilmesi gerektiğini..

Müthiş motivasyon..
Yeni Müdürümüz bize binevi görev yazmıştı Koyu bir sohbetten sonra "Bu köye bu okul gelecek "diye öyle bir inanmıştık ki bize vermeyeceklerde kime verecekler okulu moduna geçtik.. Öyle bir inanmışlık.. 
İşe okulun fotoğraflarını çekmekle başladık.
Yemekhanenin üzerinden geçen su giderlerini, dışarıda olan lavabonun karda kışta çamurda çıkıp gelen çocukların nasıl sağlıksız ve hijyenden uzak olduklarını, 1965 yapımı 2'li ve 3'lü sınıfları olan parca parca sınıfları, deprem esnasında yapılan prefabrike olan bölümünün 10 yıldır çakılmamış tavanı ve poşetleri ile bırakılmış köpüklerine kadar çektik.

Krizi avantaja çevirebilir miydik?

Bir çocuk saflığında yürekten istedik.

Sonra okulumuz öğretmenleri ile bir dilekçe yazdık. Dilekçemize  taşımalı sistem olduğumuzu, Düzcenin en büyük köylerinden biri olduğumuzu ekledik.

Okuldan çıktığım o gün..
İnanmanın tavan yaptığı o gün..

Heyecanla eve geldim.İmza kampanyası düzenleme kararımızı tam 10 dakika heyecanla 10 adım ötemde oturan eltime anlattım.İmza kampanyası için hazırladığımız kağıdı uzattım.

Kağıdı imzalamadı. 

Benim çocuklarım okulu bitirdi gerek yok dedi.
Haydaaa... 
İnanılır gibi değildi.
En yakınımdakini inandıramazsam kimi inandırabilirdim.
Ama birşeyler olmalıydı.
Vazgeçmedik. Pesetmedik.
Ev ev, sokak sokak, velisi, öğrencisi öğretmeni imza topladık. Çocuklarla kapı kapı gezdik.
Olmaz diyenler oldu, eleştiriler aldık takdirler teşekkürler aldık.

Herşeyimiz hazırdı.
Dönemin milletvekili Sn Celal Erbaydan aldığımız randevuya gitmek için hazırdık. Okulun kapısından çıkarken köyümüzün muhtarını aradım.
"Abi gel. Bak bu okul YAPILACAK Gel bu köy için hiç birşey yapamazsan bile benim dönemimde bu köye okul yapıldı dersin" dedim.
Hakkını yiyemem yarım saat sonra bizimleydi.Köyün Müezzini Muhtarı Okul Aile birliği yola düştük. 

Sn Vekilimizle randevumuza basında gelmişti.
Kadın olmak avantaj, gönüllü olmak apayrı bir  avantajı. Nezaket sohbetinden sonra ziyaret sebebini anlattık.

Vekilimiz "müsait bir zamanda gelelim okula bakalım "dedi.
Çektiğimiz fotoğrafları ve tek tek hikayelerini anlattık fotoğrafların..Okulumuzdaki 
dezavantajlarımızı anlattım, çektiğimiz zorlukları anlattım. Mozaik taştan yapılan lavaboyu kadın başımıza nasıl yıkıp kucağımızda yeni lavabo ile köy meydanından geçişimizi..

Kocakarıya gelinlik yakışmıyor Vekilim dediğimde kahkaha kopmuştu. 

İyi de Ayfer Hanım, ve Sn Muhtarım tek okul ihtiyacı sizin değil ki merkezde bile okul yok. Şu an Gümüşpınardan da talep var deyince imzalarımızı heyecandan unuttuğumuzu hatırladım.

Bi saniye Sn Vekilim biz tek gelmedik ki.. Size köylümüzün selamını getirdik dedim ve 1556 ıslak ımzayı kendilerine uzattım.

Aydınpınar Köyünün seçmeni bile 1900 dü o zaman..

İş şimdi daha ciddileşti dedi ve telefon numarasını verdi Beni arayın bu konu ile alakalı bilgilendirme yapacağım...

O günden sonra her Pazartesi ve Perşembe Sn Vekilimiz Celal Erbayı aradım. Her aradığımda açtı. Tamam dedi İlgileniyorum dedi Ama o telefon mutlaka açıldı. Adapsızlık saymayın çocuk yüreğiyle istedik biz bu okulu..
Bir keresinde aradığımda ben dedim kendimi tanıtayım.. Dur dedi sen.. Adını bilmiyorum ama sen "Aydınpınar dan okul isteyen kadınsın"
 Kendimle alakalı aldığım en güzel sıfat budur Gururumdur.

Sonrasında köyümüzden yetişmiş nazı geçen sözü geçen hükmü geçen abilerimiz ablalarımızında gayretleriyle, kapı aralamalarıyla dört bir koldan bu işe sahip çıkmamız neticesinde Aydınpınar Köyüne bir okul yapılması kararı alındı. 

Son telefonda 18 derslik mi 21 olmuyor diye konuşurken taşımalı eğitim sisteminde olduğumuzu bahane edip 21 e çıkarmıştı derslik sayısını..Çocuk saflığında istemeye bakar mısınız? 

Sonra ne mi oldu?
1.5 yıl içinde Düzcenin en büyük 3 okulundan biri Aydınpınar Köyünde yapıldı. Spor Salonundan, Kütüphanesine, anasınıflarına  tam tekmil herşeyi ile..
Maliyeti hakkında konuşurlarken  dondum kaldım. Tam 3 Trilyon olduğunu söylediler..Doğru yanlış bilmiyorum. Netliğinden tam emin değilim. 
Sanırım 3 Trilyon gibi çok büyük  bir maliyeti olduğunu bilseydim asla isteyemezdik. Köyden bile çıkmaz nasılsa yapmazlar diye düşünür Düzcenin merkezinde bile okullar deprem sonrası tam yapılmamışken büyükler gibi korkar, kendime ve hayallerime sınırlar çizer asla ve asla  isteyemezdik...

Konuyu bağlayalım..

Günlerdir YHT için mücadele veriyoruz. Olumlu olumsuz eleştiriler alıyoruz, hayal diyen var, yapılmaz diyen var ama akın akın imza atmak için gelenlerde var. Şehrimizde ortak paydada pozitif bir sinerji oluştu. Dört bir koldan YHT İçin çalışıyoruz. Yazılan her harfle güç buluyor, Yapılan her destekle hayallerimize koşuyoruz.
Projenin Şehrimize faydasından ziyade ülkemize fayda sağlayacağının inancıyla tek yürek bir Düzce oluyoruz.
Biz bu projeye yürekten inandık. Çocuk kalbi saflığında istiyoruz.
Olmalı, olacak, Olsun diyoruz.

Bugünün hayali yarının gerçeğidir.

Gerçek =Hayal +Zaman
Ankara 1 saat
İstanbul 1 saat
Sakarya 15 dakika
Bolu 10 dakika

Hayallerin Gerçek olması için tek mesafe 1 İmza

Desteklerinizi bekliyoruz.

Yorum Yazın