Tenzile Koç

Tenzile Koç

Mail: kocalmedya@gmail.com

Tedbir bizden, takdir Allah’tandır

Bizim vazifemiz tedbir almaktır!

Tedbiri bir fiilî duâ olarak değerlendirdiğimizde; Allah dilerse şüphesiz kazayı ve belâyı defeder. Fakat bu bir sonuç hükmüdür. Sonuç hakkında hüküm vermek esasen bizim vazifemiz değildir. Bizim vazifemiz önden gerektiği gibi tedbir almak, tedbirden sonra da tevekkül etmektir. Tedbirde eksiklik ve boşluk bırakmamak, ihmalkâr olmamak, vurdumduymaz olmamak, “yazılan başa gelir” sözünün uhdesinde saklı bulunan yanlış tevekkül anlayışına ve tembelliğe kapılmamak bizim vazifemizdir.

Ecel geldi cihana, baş ağrısı bahane

İnsan nasıl olsa ölecektir. Ama her ölüm bir sebebe dayanır. Bazı ölümlerin nedeni olarak gösterilen şeyler ölümün sonucunu doğuracak şeylerden olmaktan uzaktır. Çünkü bunlar çok basit şeylerdir. Fakat bunlar bahanedir; asıl neden, kişinin yaşama süresinin sona ermiş olması, bu dünyada rızkının bitmesidir.

Son dönemde Düzce’de kalp krizi sonucu yaşanan ölümler hepimizin canını yaktı. Kamuoyuna yansıyalar ve daha niceleri yukarıda yazmış olduğum “Tedbir bizden, takdir Allah’tandır” başyazısı aslında her şeyi ortaya seriyor. Tedbir yok tedbir yok illa birilerinin ölmesimi gerekiyordu. 

Yazık çok yazık ey Düzce’yi yönetemeyen büyüklerimiz sözüm size….

Anlayan heybesine koysun anlamayan…

 

 “Miliyonluk hastanede Kalp Krizine acil müdahale edemiyorsan KAPAT O DÜKKANI”

Son dönemde Düzce’de kalp krizi sonucu ardı ardına yaşanan ölümlerin sonrasında sosyal ve ulusal medyada yer alan haberler Düzce halkını ayağa kaldırdı. Yetkili kişilerde konuya açıklık getirmek adına açıklamalarda bulundu.  

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Osman Kayapınar’da açıklamalarda bulundu.Toplantı da hastaların kendilerini güvensiz hissetmemeleri yönünde açıklamalarda bulundular.

Açıklamada Anjiyografi   cihazı ve kardiyoloji uzmanında olduğunun altını çizdiler. Cihazın bir ikincisinin gerekli prosedürlerin bittiğini ve birkaç aya ellerinde olacağını bildirdiler. Burada yapılan ya da anlatılanlarda bir sıkıntı yok. Peki neden bu gününe kadar sessiz kalındı ve 390 binlik nüfusa sahip koskoca Düzce’nin bir tane cihazı var. Neden?

Hadi bunu da geçtim sevgili siyasilerimiz Düzce’yi Ankara da temsil eden vekillerimiz  konuşurken mangalda kül bırakmıyorsunuz. Sağlık konusunda maşallah hiçbir eksik yok. Sizler yüzünüze buradaki il müdürü, baş hekimler, doktorlar zan altıda kalıyor. Madem ki Düzce’yi yönetemiyorsunuz yol orada….

Ben artık KORKUYORUM herhangi bir durumda acile gitmekten… Arkama baka baka, sağlıklı  müdahale edilemeden Acil’in kapısından “yolcudur Abbas misali” çıkıp gitmekten.

İletişim kopukluğu

Bu denli kamuoyunu meşgul eden ciddi bir sağlık konusunda  hastane çalışanları da iğneyi önce kendilerine batırması gerekiyor.