DHA YURT BÜLTENİ – 5

dha-yurt-bulteni-5-54d5YCIw.jpg
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1) TOKKAL ÇİFTİ VE 4 YAŞINDAKİ OĞULLARININ KATİL ZANLISINA 3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ESKİŞEHİR’de, Emel (41) ve İlkay (42) Tokkal çifti ile 4 yaşındaki çocukları Ali Doruk’u evlerinde bıçaklayarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan Mehmet Şerif Boğa’nın (29), yargılanmasına devam edildi. Hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istenen Boğa savunmasında, cinayet suçlamasını kabul etmeyerek, “Katil dışarıda, 50 kez söyledim, ben yapmadım. Ben burada yatmaya razıyım, yeter ki katili bulun” dedi.
Eskişehir’de cep telefonu satış ve tamiri yapan İlkay Tokkal, eşi Emel Tokkal ve oğulları Ali Doruk, şubat ayında evlerinde bıçaklanarak öldürüldü. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi tarafından özel ekip kuruldu. Çevredeki 450 mobese ile güvenlik kameralarından 700 saatlik görüntüyü inceleyen polis ekipleri, İlkay Tokkal’ın, olayın ardından kendisini yere atarak gözyaşı döken eski ortağı, evli ve 2 çocuk babası Mehmet Şerif Boğa’nın katil zanlısı olduğunu belirledi. Boğa, gözaltına alındı. Boğa’nın evinin bodrumunda yapılan aramada ele geçirilen kanlı çorap ve ayakkabı ile kıyafetler, Bursa Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Biyolojik İnceleme Şube Müdürlüğü’nde öldürülen Tokkal ailesi üyelerinden alınan kan ve DNA örnekler ile karşılaştırıldı. Yapılan incelemede Boğa’ya ait eşyalardaki kan lekeleri kurbanlara ait kan örnekleriyle eşleşti. 
Kamera görüntülerinde Boğa’nın taksi ile gidip geldiği, kendisine inşaat işçisi görüntüsü vermek için yırtık ayakkabı, inşaat eldiveni, bere, maske ve kapüşonlu mont giydiği, belinde mezura taşıdığı tespit edildi. Katil zanlısının 73 dakika kaldığı evde cinayetlerin ardından Emel Tokkal’ın cep telefonunu aldığı, İlkay Tokkal’ın dolabından kıyafet seçip kanlı pantolonunu beyaz poşete koyarak, dışarı çıktığı saptandı. Mehmet Şerif Boğa, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
2’NCİ DURUŞMA BUGÜN GÖRÜLDÜ
Hakkında ‘canavarca hisle eziyet çektirerek birden fazla kişiyi kasten öldürme’ suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Mehmet Şerif Boğa’nın yargılanmasına bugün devam edildi. Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 2’nci duruşmaya katil zanlısı Boğa, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Cinayet suçlamasını kabul etmeyen Boğa, gerçek katilin dışarda olduğunu öne sürerek, “Adaletinize güveniyorum. Benim vicdanım rahat. Ben böyle bir şey yapmadım. Ben 3 saat önce İlkay ağabeyin yanındaydım. Benimle şakalaştı. Yanımızda arkadaşları vardı, aradığınız katil ben değilim. Katil dışarıda, 50 kez söyledim. Ben yapmadım. Ben burada yatmaya razıyım, yeter ki katili bulun” dedi.
3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENDİ
Sanık Boğa’nın savunmasının ardından duruşma savcısı dava hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Boğa için İlkay Tokkal’a yönelik ‘Canavarca hisle, eziyet çektirerek kasten öldürme’, eşi Emel Tokkal için ‘Canavarca hisle, eziyet çektirerek kasten öldürmek ve delilleri yok etme’ ve 4 yaşındaki Ali Doruk Tokkal’ı ‘kasten öldürme ve delilleri yok etme’ suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Şerif Boğa’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 25 Mayıs’a erteledi.

Görüntü Dökümü
———————–
(Arşiv görüntüler)
-Cinayet olay yeri
-Zanlının ağlayarak binadan çıkması
-Cinayet zanlısının olay yeri görüntüleri
-Zanlının adliyeye giriş ve çıkışı
-Eskişehir adalet sarayı detayları
-Zanlının güvenlik kamerası görüntüleri
-Öldürülen ailenin fotoğrafları

Haber-Kamera: Hakan TÜRKTAN-Ali Naki ERDOĞAN/ESKİŞEHİR,(DHA)-

============================================================

2) ŞIRNAK’TA, ‘AŞI İKNA TİMİ’ TELEFONDA İKNA OLMAYANLARIN EVLERİNE GİDİYOR
 
TÜRKİYE’de nüfusa oranla en az vakanın olduğu Şırnak’ta, ‘Aşı ikna timi’ sahada çalışmalarını sürdürüyor. Aşı ikna timinde yer alan Dr. Ümran Erdoğan, telefonda ikna edemedikleri kişilerin evlerine gittiklerini belirterek, “Bazıları oruçlu olduğundan dolayı aşı olmak istemiyor. Biz de iftardan sonra gelip, bu kişiyle görüşüp aşı olması için ikna ediyoruz” dedi.
Koronavirüs risk haritasında nüfusa oranla en az vakanın olduğu 530 bin nüfuslu Şırnak’ta, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki ‘Aşı ikna timi’ sahada ve masada aşıya karşı endişe yaşayanların tedirginliğini gideriyor. Ekipler, aşı olmak istemeyenleri belirleyip telefonla irtibata geçiyor. Ekipler, telefonda ikna edemedikleri kişilerin evlerine gidiyor.
Merkeze bağlı Balveren beldesinde sahaya inen ‘aşı ikna timi’ yaptıkları çalışmayla burada aşı olması gereken grubun yüzde 85’ine ulaşarak, aşı olmalarını sağladı.
Aşıya karşı olanları ikna etmek için birçok kez görüşme yaptıklarını söyleyen Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Tevfik Bayram, “Öncelikle aile hekimlerimiz, çağrı merkezimizden aşı sırası gelen vatandaşlarımızı arıyoruz. Onları ikna etmeye çalışıp, randevu almalarını sağlıyoruz. Eğer randevu alamıyorlarsa bu konuda yardımcı oluyoruz. İkna olmayan kişileri biz birkaç defa arıyoruz. Telefonla ikna olmadıkları zaman evlerine gidiyoruz. Gündüz gidiyoruz. Bazı vatandaşlarımız oruç olduğunda dolayı gündüz aşı olmak istemiyor. Bu tür durumlarda bizler geceleri de bu kişileri ziyaret edip aşı olmalarını sağlıyoruzö dedi.
‘ORUÇ NEDENİYLE AŞI OLMAYANLARI İFTARDAN SONRA ZİYARET EDİYORLAR’
Aşı ikna timinde yer alan Dr. Ümran Erdoğan da, “Aşı olmak istemeyenleri ikna etmeye çalışıyoruz. Çağrı merkezlerimizden, aile sağlığı merkezlerimizden, toplum sağlığı merkezimizden öncelikle arıyoruz. Baktık ki bu vatandaşlarımız gerçekten aşı olmak istemiyor. O zaman biz ekipçe vatandaşlarımızın yanına gidiyoruz. Bazı vatandaşlarımız oruçtan dolayı aşı olmak istemiyor. Bundan dolayı biz ekiplerimizle birlikte iftardan sonra da aşılamaya geliyoruz” diye konuştu.
Şırnak Devlet Hastanesi Tıbbi Sekreteri Abdullah Gülen de koronavirüsle mücadelede aşının önemine değinerek, “Aşının faydalarını gördük. 60 yaş üstü aşı olan vatandaşlar da bu hastalığa çok nadiren yakalanıyor. Hastalığa yakalananlar da hafif şekilde atlatıyor. Şu anda dünyada aşıyı bekleyen milyonlarca insan var. Devletimizin kendi imkanları ile aşıyı tedarik ettiğini, şehrimize, kapılarına kadar doktor, hemşire ile kapılarına kadar getiriyor” dedi.

Görüntü Dökümü
———————–
-Aşı ikna timlerinin ikna çalışması
-Aşılama yapılması
-Uzm.dr. tevfik Bayramın açıklaması
-Hastanede sıra bekleyenler
-Hastanede aşı olanlar
-Abdullah Gülenç’İn açıklaması
-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Sekvan KÜDEN/ ŞIRNAK, (DHA)

=======================================================

3) UYUŞTURUCU İÇİN PARA İSTEYEN OĞLUNU AV TÜFEĞİYLE ÖLDÜRDÜ
 
KAYSERİ’de Cuma Y. (57), uyuşturucu almak için para isteyip, vermeyince kendisiyle tartışan oğlu Bekir Y.’yi (21) av tüfeğiyle vurarak, öldürdü. Cuma Y., gözaltına alınırken, eşi Naile Y.’nin rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi gördüğü öğrenildi.
Olay, saat 09.00 sıralarında, Melikgazi ilçesi Danışment Gazi Mahallesi Beşikli Sokak’ta meydana geldi. Uyuşturucu bağımlısı olduğu iddia edilen Bekir Y., evde babası Cuma Y.’den uyuşturucu almak için para istedi. Bekir Y., olumsuz yanıt aldığı babası ile tartışmaya başladı. Bu sırada Cuma Y., av tüfeğiyle oğluna ateş etti. Silah sesini duyan komşuların ihbarı üzerine bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Eve giren sağlık ekibi, yaptığı kontrolde, Bekir Y.’nin yaşamını yitirdiğini belirledi. Cuma Y. ise polis ekiplerince gözaltına alındı. Olayı duyarak, evin önüne gelen 2 kızı da sinir krizi geçirirken, komşular teskin etmeye çalıştı. Bekir Y.’nin cansız bedeni ise olay yeri incelemelerinin ardından Kayseri Devlet Hastanesi’nin morguna götürüldü. 
Emniyette sorgulanan Cuma Y.’nin, ilk ifadesinde, tüfeği kendisini korumak için eline aldığını söylediği belirtildi. Cuma Y.’nin eşi Naile Y.’nin ise rahatsızlığı nedeniyle Kayseri Şehir Hastanesi’nde tedavi gördüğü öğrenildi. 

Görüntü Dökümü
———————–
– Olay yerinden görüntü
– Polis ekipleri ve sağlık ekiplerinden görüntü
– Sinir krizi geçiren yakınlarından görüntü
– Diğer görüntüler

Haber: Olcay DÜZGÜN – Kamera: Yasin DALKILIÇ /KAYSERİ, (DHA)

=======================================================

4) 4 İLDE 600 BİN DÖNÜM ARAZİ KAPALI SULAMAYA KAVUŞACAK

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Yozgat’ta yapımı devam eden Süreyya Bey Barajı’nın tamamlanmasıyla Yozgat, Çorum, Amasya ve Tokat’ta 600 bin dönüm arazinin kapalı sulama yöntemiyle sulanacağını söyledi.
Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, beraberinde DSİ Şube Müdürü Ali Çetinkaya ile birlikte, Tokat’ın Zile ilçesi ile Yozgat’ın Çekerek ilçesi arasında çalışmaları devam eden, kapalı sulama sistemi boru döşeme çalışmalarını yerinde inceledi. Kapalı sulama sisteminin bölgeye en güvenli şekilde getirilmesi için kullanılan CTP tipi borular, yaklaşık 24 kilometre uzaklıktaki barajdan bölgeye sulama suyu transferini sağlayacak. Çapı 3 metre 80 santim olan borularla saniyede 16 metreküp, tam kapasitedeyken 25 metre küp sulama suyu araziye taşınacak.
Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Yozgat’ın Çekerek ilçesinde bulunan Süreyya Bey Barajı’ndan en büyük faydayı sağlayacak illerden birisinin Tokat olduğunu belirterek, “Bir milyar 300 milyon metreküp sulama kapasitesine sahip bir baraj. Hem enerji, hem sulama alanında faaliyette bulunacak. Buranın sulama projesi de üç kısım halinde ihale edilecekti. Birinci kısım daha önceki yıllarda ihale edildi, yüzde 60’ı tamamlandı. İkinci kısım da geçen yıl itibariyle ihale edilerek bu yıl yer teslimi yapıldı. Şu anda müteahhit firma çalışmaları devam ediyor. Bu kısmın tamamlanmasıyla birlikte ikinci kısmın Zile ilçesinde 50 bin dönüm araziyi basınçlı sulamaya kavuşturmuş olacağız. Aynı zamanda diğer illeri de kapsıyor bu proje, ikinci kısmı da Yozgat ilimiz sınırları içerisinde. İkinci kısmın bitmesiyle 100 bin dönümün üzerinde bir alanı sulamış olacağız. Projenin tamamı bittiği zaman üçüncü kısımla birlikte bittiği zaman dört ilimizde yaklaşık 600 bin dönüm araziyi kapalı sulamaya kavuşturmuş olacağız” dedi. 
‘BÜYÜK ORANDA SU TASARRUFU  YAPMIŞ OLACAĞIZ’
Kapalı sulama sistemi ile vahşi sulamayı terk ettiklerini söyleyen Arslan, “Kapalı sulamayla basınçlı sulamayla daha verimli, daha sağlıklı, daha güzel, güvenilir gıda ürünlerini elde edeceğiz. Vahşi sulamaya göre büyük oranda su tasarrufu  yapmış olacağız. Yani şu anda dünyada suyun önemi her geçen gün artıyor. Önümüzdeki 50 yılda da gıda en kritik ürünlerden biri olacak. Petrolden, dolardan, altından daha değerli bir ürün olacak” diye konuştu.

Görüntü Dökümü
———————–
-Baraj sahasından görüntüler
-Yapım çalışmaları
-AK Partili Arslan’ın incelemesi
-Yaptığı açıklama

Haber-Kamera: Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA) 

=======================================================

5) KENDİSİNE İHTİYAÇ MALZEMESİ GETİREN JANDARMALARA TÜRKÜ SÖYLEDİ

BOLU’nun Mengen ilçesinde, köyde yaşayan Şerife Teyze, tam kapanma sürecinde kendisine ihtiyaç malzemesi getiren jandarmalara, “Asker yolu beklerim” isimli türküyü söyledi. 
Mengen ilçesinde, köyde yaşayan Şerife isimli kadın, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanma sürecinde, kendisine ihtiyaç malzemesi getiren jandarma ekiplerine türkü söyledi. Kadının “Asker yolu beklerim” isimli türküyü söylediği anlar bir jandarma tarafından videoya kaydedildi. Video, Jandarma Genel Komutanlığı’nın sosyal medya hesabında paylaşıldı. Paylaşımda, “Ağzına Sağlık Şerife Teyze. Bolu İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli devriyemiz, sokağa çıkma yasağı kapsamında vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını yerine getirirken böyle güzel görüntülerle de karşılaşıyor.” ifadesine yer verildi. Video çok sayıda vatandaş tarafından ilgi gördü. 

Görüntü Dökümü
———————–
-Şerife Teyze’nin jandarmaya türkü söylemesi 

Haber: Murat KÜÇÜK/MENGEN(Bolu),(DHA) 

=======================================================
 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberolduk.com - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!