Reklam Alanı
Reklam Alanı

DHA YURT BÜLTENİ – 7

Reklam Alanı
dha-yurt-bulteni-7-mI94N4E4.jpg
Reklam Alanı

 

Karaismailoğlu: 3 bin 500 şantiyemizde her bir mühendisimiz, işçimiz inançla çalışmakta

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Anadolu’muzun dört bir yanında faal durumda olan 3 bin 500 şantiyemizde her bir mühendisimiz, her bir işçimiz, inançla çalışmaktadır” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün gece Adıyaman’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sabah saatlerinde Adıyaman Valiliği’ni ziyaret etti. Burada İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Bakan Karaismailoğlu, daha sonra yapımı tamamlanan Adıyaman Üniversitesi girişindeki Altınşehir Köprülü Kavşağı’nın açılış törenine katıldı.

Açılışta konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu, yapılan hizmetler ile Adıyaman’ın çehresinin değiştiğini belirterek, “Türkiye’nin bütünsel kalkınma hedeflerine ulaşması açısından, ulaştırma ve haberleşme alt yapımızın eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının önemini bilerek sadece Adıyaman’ı değil, 81 ilimizi ulaşımın her dünya ile bağlıyoruz. Tarıma, sanayiye, turizme, ihracata, eğitime, kültüre, sosyal gelişime can suyu olmak için dağları tüneller ile deliyor, nehirleri köprüler ile aşıyoruz. Aşkla sevdiğimiz vatanımızın her köşesi ve her refaha kavuşmadan bize de durmak yok. İnşallah 2023 yılı ve sonrasında dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma yolunda çok daha büyük adımlar atmış olacağız. İnsanımıza iş ve aş olacak yatırımlarla şehirlerimiz, kasabalarımız, köylerimiz zenginliğe ve berekete kavuşacaktır. Anadolu’muzun dört bir yanında faal durumda olan 3 bin 500 şantiyemizde her bir mühendisimiz, her bir işçimiz, inançla çalışmaktadır” şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının ardından törene katılanlar ile birlikte köprülü kavşağın kurdelesini keserek hizmete açtı.

Reklam Alanı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Adıyaman Valiliği
– Bakan Karaismailoğlu şeref defterini imzalaması
– Bakan Karaismailoğlu İl Koordinasyon Toplantısı’na katıldı
– Adıyaman Üniversitesi kavşağı
– Bakan Karaismailoğlu’nun konuşması
– Bakan Karaismailoğlu kavşakta incelemede bulunması
– Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mahir ALAN -ADIYAMAN-DHA

===============================

Koronavirüse iyi geldiğini öne sürüp, kendilerini bal arılarına ısırtıyorlar (2)
UZAMANLAR UYARDI

Malatya’da bazı kişiler, koronavirüse karşı iyi geldiği düşüncesiyle kendilerini, bal arılarına ısırtıyor. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, uygulamanın çok sakıncalı olduğunu söyledi. Bu yönde herhangi bir bilimsel çalışma olmadığını hatırlatan Parlakpınar, şu uyarılarda bulundu:

“Bu durum çok sakıncalı bir durum. Vatandaşlarımızın, halkımızın doğrudan kendisine arıyı ısırtmalarını çok tehlikeli buluyorum. Şimdi apiterapi uygulamalarına baktığımızda 2014 yılında Resmi Gazetede yayınlanan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları yönetmeliğinde 15 uygulamadan bir tanesi olarak apiterapi uygulaması görünüyor ve bu apiterapi uygulamalarının sınırları orada çizilmiş. Apiterapi kısaca arı ve arı ürünleri ile yapılan uygulama demek. Arı ürünlerinden kastımız da bal, arı sütü, arı poleni, arı ekmeği, arı larvası, bal mumu hatta arı kovanı havası gibi böyle bir yelpazesi var. Fakat işin içerisine arı zehri veya arının kendisinin uygulanması, arı sokması işlemi girdiğinde olaylar çok farlı boyuta giriyor. Şunu gözardı etmemek lazım; ülkemiz açısından arıcılık ve arı ürünleri çok kıymetli, çok önemli. Hatta olması gereken ben daha iyi konumda olmasını istiyorum. Bu açından desteklenmeli, bunu kabul ediyoruz ama arı zehri uygulaması veya arının doğrudan hastaya tedavi amaçlı ısırtılmasında tehlikeler var. Apiterapi uygulamaları ilgili yönetmelikte ünitelerde ve merkezlerde yapılabilir. Tıp fakültesi mezunu olduktan sonra çünkü yönetmelikte sertifikalı tabip diyor. Aynı zamanda apiterapi eğitimi alması lazım. Hastada uygulama alanının hekim tarafından konulmuş olması lazım. Hastaya uygulanmadan önce ilgili testlerin yapılması lazım. Acil bir durum ortaya çıktığı zaman acil müdahale yapabilecek ilaçların, envanterin yani ortamın bulunması lazım. Apiterapi uygulamalarında özellikle arı zehri veya doğrudan arının sokturulması işlemini ancak sertifikalı tabip yapabilir. Halkımız bunu kendisine yapmasın. Sertifikalı tabip her hastaya yapmaz, uygulanan hastaya yapabilir. Her ortamda yapmaz uygun olan ortamlarda yapabilir. Bu konulara dikkat etmek lazım.”

Koronavirüse iyi geldiği iddiasıyla kendilerine arı iğnesi yaptıranlara uyarıda bulunan Parlakpınar, “Koronavirüs ile ilgili halihazırda şu anki bilgilerimize göre; yapılmış ileri düzeyde kanıta dayalı tıp mantığında klinik çalışmaları yetersiz. Bazı devam eden çalışmalar var ama henüz kanıta dayalı tıp kategorisinde yer alan çalışma sonuçları açıklanmamıştır” diye konuştu.

BU TEDAVİ YÖNTEMİNDE ÖLÜM RİSKİ VAR
Aynı zamanda avukat kimliği ile Hukukçu Hekimler Derneği Başkanı olan Doktor Cengiz Bayram, apiterapi tedavi yönteminde yapan kişilerin gerekli uyarıları yapması gerektiğini ve ölüm riski olduğunu söyledi. Son süreçte tamamlayıcı tıp kavramının yaygınlaşmaya başladığını, ancak bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmeliklerin bulunduğunu hatırlatan Bayram, şu uyarılarda bulundu:

“Son dönemlerde geleneksel tıp dediğimiz, yani tamamlayıcı tıp dediğimiz kavram yaygınlaşmaya başladı. Sağlık Bakanlığımız bu konuda biliyorsunuz birtakım yönetmelikler çıkarttı ve bu yönetmelikler çerçevesinde bu konularda eğitim almış olan kişiler bu tür alternatif yani geleneksel tamamlayıcı tıp metotlarını kullanabiliyorlar. Halk arasında biliyorsunuz bunlardan en fazla bilinen sülük tedavisi yine kupa tedavisi dediğimiz tedaviler son zamanlarda apiterapi adı verilen insanların kendilerini arıya sokturma ya da arı zehriyle oluşturulmuş birtakım maddelerin cilt altından insan vücuduna verilerek birtakım tedavi metotları elde etme amacına dayanıyor. Burada tabii ki önemli olan dört tane faktör var birincisi bu tedaviyi kimin yapacağı, yani bu tedaviyi yapan kişinin bu konuda sertifika almış, yetkilendirilmiş insan olması gerekiyor. Yani şu anda bahsettiğimiz problemi birinci ve en önemlisi bu. Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirilmiş olduğu üniversiteler ya da kendisinin vermiş olduğu sertifikalar var. Yani bu apiterapi dediğimiz tedavi yapacak olan kişinin bu sertifikaya sahip olması gerekiyor. İkincisi bu kişinin bu tedaviyi alması ile ilgili mutlaka rızası olması gerekiyor, Bununla ilgili diğer risklere o kişiye bildirmek gerekiyor. Yani diyecekler ki bu tedavi yapıyoruz ama bu tedaviden düşük dozda da olsa ölüm riski vardır, yani o kişinin bu tedavinin risklerini bilmesi gerekiyor.”

AKLA GELEN HER HASTALIKTA ARILAR KULLANILAMAZ
Her arı türüyle ya da rastlantısal olarak bu işin yapılmaması gerektiğini belirten Cengiz Bayram, “Üçüncüsü yapılan tedavi de bir gereklilik olması gerekiyor. Yani öyle her duruma karşı bu tedavi olmaz. Apiterapi dediğimiz tedavinin özellikle romatizmal hastalıklarda uygulanıyor. Böyle akla gelen her hastalığa bu tedavi yapılmaz. Burada endikasyon dedikleri tıp adamlarının ya da bizim halk arasındaki adıyla tıbbi gerekliliğin olması gerekiyor. Dördüncü ve en önemlisi bunların türleri var. Her arı türüyle ya da öyle rastlantısal olarak bu işin yapılmaması gerekiyor. Bunun belli yerlerde yapılması gerekiyor. Çünkü alerji geliştiğinde anafilaksi dediğimiz bir tablo oluşabiliyor. Hemen orada müdahale edilmesi gerekir. Bu işin en önemli kısmı kontrol edilmiş yerlerde yapılması gerekiyor. Ben gideyim kendimi arıya sokturayım durumu olmaz. Olası kast ya da bilinçli taksir dediğimiz hukuktaki bir işlem oluşur. Ayrıca bu işi yapan kişi yetkilendirilmemiş kişi ise ceza kanunlarımıza göre suç işler” diye konuştu.

KORONAVİRÜS İÇİN BİLİNEN BİR FAYDASI YOK
Uygulamanın koronavirüse karşı bilinen bir faydasının olmadığını ifade eden Bayram, “Şu anda bu uygulamanın koronavirüs için bilinen bir endikasyonu yok, ama koronavirüs sonucunda oluşan artritler olduğunu biliyoruz. Tıp adamlarının bununla alakalı endikasyon koyduğunu biliyoruz. Bu işlemin koronavirüs hastalığını ya da akciğer tutulumu gibi hastalıkları tedavi ettiğini asla okumadık. Burada eklemle ilgili hastalıklar için Sağlık Bakanlığı’nın kendi hastanelerinde bu apiterapi uygulanıyor. Bu tür tedaviler gerekiyorsa kesinlikle bilinen merkezlerde yapılması şart” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
MALATYA
– Arılardan görüntü
– Arı iğnesi vurulmaları
– Arıcı Cahit Aslan röp.
– Arı iğnesi vurulanlardan röp.
– Prof. Dr. Hakan Parlakpınar röp.
GAZİANTEP
– Doktor Cengiz Bayram ile röp.
– Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mustafa KANLI – Taha AYHAN – Ahmet KILIÇ – GAZİANTEP, MALATYA-DHA)

====================================

Tartıştığı komşu esnafa kafa atıp, dövdü

ISPARTA’da hac ve umre ürünleri satışı yapan M.A., bitişiğindeki esnaf komşusu M.Ç. ve babası tarafından darbedildi. M.Ç.’nin M.A.’ya kafa attığı anlar güvenlik kameralarına yansıdı.

Olay, cuma günü Cumhuriyet Caddesi’nde meydana geldi. Hac ve umre ürünleri satan M.A. ile bitişiğindeki komşu esnaf M.Ç. ve babası A.Ç. arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga sırasında M.Ç., M.A.’ya kafa attı. M.Ç., yere düşen M.A.’ya vurmayı sürdürürken, çevredekiler araya girerek tarafları ayırdı.

Yaralanan M.A., çağırılan ambulansla hastaneye kaldırıldı. Darp raporu alan M.A., polise gidip M.Ç. ve babası A.Ç.’den şikayetçi oldu. Baba ve oğlu hakkında soruşturma başlatıldı.

Bu arada kavga anı, başka bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde taraflar arasında çıkan tartışmanın büyüdüğü, bu sırada M.Ç.’nin, M.A.’ya kafa attığı görüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
– Olay anı güvenlik kamerası

HABER: Ali ÇEVİKBAŞ- KAMERA: ISPARTA, (DHA)

===========================

Afyonkarahisar’dan geçen Akarçay soğuk nedeniyle buz tuttu

Afyonkarahisar’da kent merkezindeki Akarçay gece sıfırın altına düşen soğuk havanın etkisiyle dondu.

Afyonkarahisar’da son dönemde etkisini gösteren soğuk hava nedeniyle kent merkezinden geçen Akarçay’ın yüzeyi dondu. Gece sıfırın altında 4-5 derece civarında seyreden soğuk nedeniyle 35 metre genişliğindeki Akarçay’ın yüzeyinde buz kütleleri oluştu. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan bazı vatandaşların attığı taşlar, çay içerisinde bulunan çöplerin yüzeyindeki görüntüsü çirkinlik oluşturdu.
Sokağa çıkma izni olan bazı vatandaşlar buzla kaplanan Akarçay’ın çevresinde yürüyüş yaptı. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
————–
– Akarçayın donmuş halinin drone görüntüsü
– Akarçay’daki taşlar ve çöplerden detay
– Akarçay çevresinde yürüyen vatandaşlar detay
 

HABER-KAMERA: Ali Fuat GÜÇLÜER/AFYONKARAHİSAR, (DHA)

===========

Otomobil, motosiklet ve bisiklet hırsızları tutuklandı

SAKARYA’nın Erenler ilçesinde, motosiklet, otomobil ve bisiklet çalan 14 ile 19 yaşlarındaki 2 kişi tutuklandı.  

Sakarya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, 10 motosiklet, 3 bisiklet, 2 otomobilin çalınması ve 2 iş yerinde meydana gelen hırsızlık olaylarıyla ilgili soruşturma başlattı. Güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen polis, hırsızların kimliklerini belirledi. Erenler ilçesinde düzenlenen operasyonla 19 yaşındaki U.T. ile 14 yaşındaki şahıs yakalandı. Yapılan aramalarda 1 otomobil, 4 motosiklet ve 2 bisiklet ele geçirilirken, sahiplerine teslim edildi. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 2 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.  

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Hırsızlık anı güvenlik kamerası görüntüleri 
-Şüphelilerin emniyetten çıkışı 

HABER: Güven HASBAŞ/SAKARYA, (DHA)

========================================
 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Reklam Alanı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Reklam
Reklam
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberolduk.com - Son Dakika Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Porno Gratuit Porno Français Adulte XXX Brazzers Porn College Girls Film érotique Hard Porn Inceste Famille Porno Japonais Asiatique Jeunes Filles Porno Latin Brown Femmes Porn Mobile Porn Russe Porn Stars Porno Arabe Turc Porno caché Porno de qualité HD Porno Gratuit Porno Mature de Milf Porno Noir Regarder Porn Relations Lesbiennes Secrétaire de Bureau Porn Sexe en Groupe Sexe Gay Sexe Oral Vidéo Amateur Vidéo Anal